Lazdijų krašto medų ženklins išskirtine nuoroda

Lazdijų krašto medų ženklins išskirtine nuoroda

ES yra pripažintos trys saugomų nuorodų grupės: Saugoma kilmės vietos nuoroda, Saugoma geografinė nuoroda ir nuoroda „Garantuotas tradicinis gaminys“. ES pripažintų ir ekologiškų produktų gamintojai gali kreiptis paramos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“. Paraiškos priimamos nuo rugpjūčio pradžios iki spalio pabaigos.

Siekė šešerius metus

Dzūkai pirmieji Lietuvoje išsikovojo teisę savo krašto bičių produktus ženklinti Europos Sąjungos (ES) mastu saugomomis kilmės vietos nuorodomis. Išskirtinis statusas suteiktas Seinų/Lazdijų krašto medui. Šis medus įtrauktas į Saugomų kilmės vietos nuorodų ir saugomų geografinių nuorodų registrą.

Lazdijų bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Petrauskas sakė, jog prireikė net šešerių metų nuoseklaus darbo, kad ES mastu būtų įteisintas jų krašto bitučių sunešto medaus išskirtinumas.

„Mums labai padėjo Žemės ūkio ministerijos atstovai. Jeigu ne jų pastangos, mes vieni nebūtume to pasiekę. Buvo iškelti griežti reikalavimai, ir Briuselyje reikėjo ilgai įrodinėti, kad mūsų krašto medus – ypatingas“, – pasakojo bitininkas.

Kuo gi išsiskiria Lazdijų ir Seinų krašto medus? Anot J.Petrausko, Dzūkijoje žemės nenašios, nėra intensyvios žemdirbystės, čia plyti daug natūralių pievų, kuriose pražysta daugybė augalų. Medaus kokybė priklauso nuo to, iš kokių augalų jis suneštas.

„Mūsų krašte, kaip ir Lenkijos pasienyje, Seinuose, žemė ilgą laiką nebuvo dirbama, todėl čia vyrauja natūralios pievos, kurios yra bitučių ir bitininkų turtas“, – pastebėjo Lazdijų bitininkų draugijos pirmininkas.

Medų privalu ištirti

Nustatytus reikalavimus atitinkantys bitininkai turi teisę savo medų žymėti specialia etikete su senoviniu žemėlapiu ir Lazdijų ar Seinų herbais bei ES ženklu su Saugoma kilmės vietos nuoroda. J.Petrauskas sakė, kad bitininkai džiaugiasi gavę tokį išskirtinumą, tačiau medaus kol kas dar taip neženklina.

„Kaskart reikia medų ištirti, kad būtų žinoma, iš kokių augalų suneštas nektaras, kad jis yra būtent iš šios vietovės. Išskirtiniu ES ženklu galima žymėti tik daugiažiedį medų. Jame gali būti ne daugiau kaip 5 proc. kultūrinių augalų, pavyzdžiui, dobilų, obelų ir kt., nektaro. Tyrimai nepigūs, o mūsų krašto bitininkai neprisuka labai daug medaus, tad skaičiuoja išlaidas“, – aiškino bitininkas.

J.Petrauskas vylėsi, kad šiemet jam pavyks savo medų taip paženklinti. „Ir be šio ženklo jau nemažai žmonių vertina ir ieško mūsų krašto medaus. Jie iš kvapo ir skonio atpažįsta iš natūralios augmenijos bitučių suneštą medų. Tačiau, aišku, išskirtinė nuoroda suteikia privalumų rinkoje, atkreipia žmonių dėmesį, skatina pasidomėti“, – kalbėjo jis.

Planuoja siekti paramos

Lazdijų bitininkų draugijos pirmininkas sakė planuojantis pretenduoti į KPP priemonės „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ paramą. Šios priemonės prioritetas – skatinti maisto tiekimo grandinės organizavimą.

Paramos gali kreiptis aktyvūs žemės ūkio subjektai, auginantys ir (arba) gaminantys bei tiekiantys rinkai kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus ir nustatyta tvarka įregistravę valdą (kaip valdytojai arba partneriai).

Remiamos kokybiškų produktų sertifikavimo, jų gamybos kontrolės ir laboratorinių tyrimų ir įsitraukimo į kokybės sistemą išlaidos: sertifikavimo arba kontrolės institucijos mokestis, kanceliarinių prekių, smulkios biuro ir kompiuterinės įrangos įsigijimo (iki 100 eurų per metus), etiketės ir (ar) prekinės pakuotės dizaino sukūrimo, reklaminio stendo, reklaminių juostų, lipdukų ir pan. sukūrimo ir įsigijimo (iki 1000 eurų per visą paramos įgyvendinimo laikotarpį) ir kt. Taip pat finansuojami metiniai įnašai už dalyvavimą remiamoje kokybės sistemoje.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramą žemės ūkiui ir kaimui galite rasti čia: www.zum.lt.

LR žemės ūkio ministerija žūm maisto produktų kokybės sistemos

 

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti