Maisto kokybės sistemos suteikia privalumų rinkoje

Maisto kokybės sistemos suteikia privalumų rinkoje

Kokybiškas maistas ir aplinkos tausojimas – du svarbiausi dalykai, kurie lydi žemės ūkio produkcijos gamintojus, dalyvaujančius Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) remiamose maisto kokybės sistemose.

Tie, kurie nori įsilieti į šių dalyvių gretas ir padidinti konkurencingumą integruojantis į maisto tiekimo grandinę, jau nuo rugpjūčio 1 iki spalio 31 d. gali teikti paraiškas pagal KPP priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“, kuri remia gamintojus, dalyvaujančius ES pripažintų produktų kokybės ir ekologiškų produktų kokybės sistemose. Iš lietuviškų produktų ES lygiu yra pripažinti Lietuviškas varškės sūris, Daujėnų naminė duona, midus „Stakliškės“, Seinų–Lazdijų krašto medus, Žemaitiškas kastinys, Lietuviškas skilandis ir sūris „Liliputas“.

Parama labai pravertė

Minėtosios paramos gali siekti tik tie gamintojai, kurie augina ir (arba) gamina ir tiekia rinkai tiesiogiai vartoti skirtus produktus. Pavyzdžiui, tik už grūdų ar gyvulių auginimą ši parama neteikiama. Dar reikalaujama, kad produktų gamybos procesas būtų sertifikuotas arba kontroliuojamas nepriklausomos įstaigos.

Darius Morkūnas, pasekęs tėvų, žinomų daržininkų Vitalijos ir Algimanto Morkūnų, pėdomis, puikiai žino visas reikalavimų subtilybes, nes jau ne vienerius metus dalyvauja nacionalinėje žemės ūkio ir maisto produktų kokybės (NKP) sistemoje.

„Esame anksčiau gavę paramą sertifikavimo, produktų ženklinimo, pakuočių dizaino sukūrimo ir panašioms išlaidoms kompensuoti. Ji labai pravertė“, – sakė Pasvalio rajone ūkį turintis daržovių augintojas.

Nuolatiniai pirkėjai

Pasvalietis maždaug 20 hektarų plote augina burokėlius, kopūstus, morkas ir svogūnus. Visos daržovės auginamos pagal NKP kokybės sistemą. Morkūnų ūkio nuorodą ant daržovių pakuočių, paženklintų ženklu KOKYBĖ, galima išvysti dažname prekybos centre.

Ūkininkas sako, kad tokius produktus perka vis daugiau vartotojų. „Yra tam tikras ratas nuolatinių pirkėjų, kurie renkasi tokias daržoves, jas vertina ir žino, kad tai – kokybiškas ir sveikatai palankesnis produktas“, – teigė daržininkas.

Finansuojamos įvairios išlaidos

Į šios priemonės paramą gali pretenduoti žemės ūkio veiklos subjektai, auginantys ir (arba) gaminantys ir tiekiantys rinkai kokybiškus žemės ūkio ir maisto produktus ir nustatyta tvarka įregistravę žemės ūkio valdą (kaip valdytojai arba partneriai).

Finansuojamos yra kokybiškų produktų sertifikavimo, jų gamybos kontrolės ir laboratorinių tyrimų ir įsitraukimo į kokybės sistemą išlaidos: sertifikavimo arba kontrolės institucijos mokestis, kanceliarinių prekių, smulkios biuro ir kompiuterinės įrangos įsigijimo (iki 100 eurų per metus), etiketės ir (ar) prekinės pakuotės dizaino sukūrimo, reklaminio stendo, reklaminių juostų, lipdukų ir pan. sukūrimo ir įsigijimo (iki 1000 eurų per visą paramos įgyvendinimo laikotarpį) ir kt. Taip pat finansuojami metiniai įnašai už dalyvavimą remiamoje kokybės sistemoje.

Kompensacinė išmokos

D.Morkūnas gauna ir KPP priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklos „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema“ kompensacinės išmokos. Jos skiriamos pagal NKP kokybės sistemą vaisius, uogas ir daržoves auginantiems ūkio subjektams.

Daržovių ir bulvių augintojai už hektarą gauna 318 eurų, o vaisių ir uogų augintojai – 336 eurus. Jie privalo prisiimti ir laikytis įsipareigojimų 5 metų laikotarpiui bei kasmet teikti paramos paraišką. Taip pat – pagal NKP kokybės sistemos reikalavimus auginti šviežius vaisius, uogas ar daržoves.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramą žemės ūkiui ir kaimui galite rasti čia: www.zum.lt.

LR žemės ūkio ministerija žūm maistas iš ūkių

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti