Nuo paveldo puoselėjimo iki verslo – vienas žingsnis

Nuo paveldo puoselėjimo iki verslo – vienas žingsnis

Alytaus rajono Alovės bendruomenės visuomeninė organizacija „Susiedai“  prieš kelerius metus įsteigtą amatų kiemelį pavertė gyvu senųjų amatų saugojimo ir puoselėjimo centru. Amatų kiemelis – puikus pamatas bendruomeniniam verslui sukurti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonę „LEADER“.

 Vietos plėtros strategija – kaimų gyvybingumo įrankis

„Mūsų rajono vietos veiklos grupės 2015–2020 metų  strategija skirta  Alytaus rajono ir Birštono – savivaldybių kaimiškųjų  teritorijų aktyvinimui.  Strategijai įgyvendinti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „LEADER“ skirta 2,7 mln. eurų.  Daugiau kaip 75 proc. šių lėšų numatyta  verslo vystymui ir plėtrai, tarp to ir bendruomenių verslumui skatinti“, –  atsiveriančias galimybes verslui kaimiškosiose teritorijose rastis apžvelgia Alytaus rajono vietos veiklos grupės (VVG) vadovė Vida Vrubliauskienė.

Alytaus rajone yra įsikūrę du amatų kiemeliai. Vieną jų yra įkūrusi „Susiedų“ visuomeninė organizacija, puoselėjanti Alovės krašto amatus – pynimą iš vytelių, žvakių liejimą, siuvinėjimą, mezgimą, duonos ir dzūkiškų bandų kepimą.  Nagingos moterys net įvairius papuošalus išsigudrino kurti.

„KPP parama  kaimo bendruomenėms atneša didelį atsigavimą. Tai turi labai didelę reikšmę ir rajono  turizmą. 7 Alytaus rajono bendruomenės gali priimti svečius, siūlydamos labai įvairias  edukacines programas. Tai įkvepia ir kitas bendruomenes. Be paramos kraštas būtų daug skurdesnis ir nuobodesnis“, – pabrėžia V. Vrubliauskienė.

Planuose – 3D spausdintuvas

„Susiedai“  susibūrė 2004 m. „Mus ir suvienijo mintis atgaivinti šio krašto senuosius amatus. Iš pradžių glaudėmės mažose patalpose, bet kai atsirado galimybė per vietos veiklos grupę gauti KPP paramą, paprašėme savivaldybės leisti bendruomenei naudotis  Alovės mokyklos bendrabučio senosiomis patalpomis.  Jas suremontuoti padėjo Alytaus rajono savivaldybė.  Amatų kiemeliui reikalingą įrangą įsigijome pasinaudodami praėjusio  (2007–2013 m.) laikotarpio KPP krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemonės „Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“ parama“, – organizacijos kelią apžvelgia pirmininkė Asta Kisielienė.

Amatų kiemelyje buvo sumūryta ir duonkepė krosnis.  Organizacijos pirmininkė yra ir svarbiausia duonos pagal senuosius krašto receptus kepėja.  Buvo įrengtos edukacijai skirtos patalpos.  „Edukacinės programos vis labiau populiarėja. Per pastaruosius ketverius metus mūsų amatų kiemelį aplankė daugiau kaip 3 tūkst. lankytojų. Visuotiniame bendruomenės susirinkime esame pasitvirtinę edukacinių programų įkainius, tad iš programų šiek tiek ir užsidirbame“, – patirtį pristato  A. Kisielienė.

Dalį savo dirbinių „Susiedai“ realizuoja mugėse, įvairiose šventėse. Uždirbtos lėšos naudojamos bendruomenės poreikiams, edukacines programas vedančių bendruomenės narių motyvavimui.

„Dar nesame apsisprendę, ar naudosimės KPP priemonės „LEADER“  lėšomis, skirtomis Alytaus rajono VVG strategijai įgyvendinti.  Norėtume patobulinti edukacines programas. Galvojame  praplėsti ir savo paslaugas – nusipirkti  3D spausdintuvą. Jis mus reikalingas videlčiams gaminti. Tai mediniai stalo įrankiai – šakutės, peiliai, lėkštės, kokias naudojo ankstesniuose amžiuose“,  – planus praskleidžia A. Kisielienė.

Didžiausia parama vienam bendruomeninio verslo projektui – 32 tūkst. eurų.

Į bendruomenių pasiūlymus įsiklausoma

Pasak A. Kisielienės, abejones dėl paraiškos verslumui skatinti teikimo sukelia paramos intensyvumas. Bendruomeniniam verslui skatinti paramos intensyvumas galėtų būti ne 80, bet bent jau 90 procentų. Kadangi paramos lėšomis nekompensuojamas pridėtinės vertės mokestis (PVM), sava dalis išauga iki 41 proc. Bendruomenėms tai labai didelė suma.“

Kaip teigia VVG pirmininkė V. Vrubliauskienė,  Alytaus rajone paraiškų verslumui skatinti buvo paskelbti 3 kvietimai. Gautos tik 3 paraiškos. „Idėja skatinti bendruomenių verslumą yra labai svarbi stiprinant kaimų  gyvybingumą, bet bendruomenes gąsdina reikalavimai pareiškėjui, paramos intensyvumas, PVM“, – teigia V. Vrubliauskienė.

Žemės ūkio ministerija, atsižvelgdama į kaimo bendruomenių ir vietos veiklos grupių nuogąstavimus ir siekdama paskatinti kaimo bendruomenes imtis bendruomeninio verslo artimiausiu metu Europos Komisijai teiks KPP keitimą, kuriame numatyti bendruomeninio verslo veisto projektams paramos intensyvumą didinti iki 95 proc.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramą žemės ūkiui ir kaimui galite rasti čia: www.zum.lt.

KPF ŽŪM kaimo verslininkai

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti