Be paramos jaunoji ūkininkė traktoriaus nebūtų įsigijusi

Be paramos jaunoji ūkininkė traktoriaus nebūtų įsigijusi

„Dar mokydamasi pagrindinėje mokykloje žinojau, kad ūkininkausiu. Iš pradžių padėjau tėčiui, o prieš trejus metus įsisteigiau savo ūkį“, – sako pavasarį tik 23-ąjį gimtadienį atšventusi jaunoji ūkininkė iš Lazdijų rajono Raminta Zelenauskaitė, pasinaudojusi Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) parama, skirta jaunųjų ūkininkų įsikūrimui.

Atsiremia į tėvo petį

Raminta su pasididžiavimu paaiškina, kad ji –vienmetė su tėvo ūkiu, tad jame ir praėjo ūkininkavimo pamokas. Dalė ir Juozas Zelenauskai pradėjo ūkininkauti 1995 metais  6 ha plotelyje. „Paskui kaimynai pradėjo siūlyti savo žemę. Dabar dirbu 150 ha žemės. Savo ūkius turi ir žmona, ir dukra“, – pasakoja J. Zelenauskas. 2013 metais jo ūkis buvo pripažintas geriausiu „Metų ūkiu“ Lazdijų rajone.

„Tėvukai ir paskatino ūkininkauti,– šypsosi mergina – Turiu 93 ha dirbamos žemės. Kaip ir tėtis su mama, kol kas užsiimu vien augalininkyste.  Auginu avižas, kviečius, kvietrugius, grikius, rugius, tad turiu su kuo pasitarti. Žinau, kad visada sulauksiu tėčio pagalbos.“

Tad ir prieš teikdama paraišką KPP paramai, Raminta, kaip pati sako, pirmiausia pasitarė su tėčiu. Kadangi didelė Zelenauskų turimos technikos dalis – sena ir nenaši, buvo nuspręsta paramos prašyti naujam ir galingam traktoriui įsigyti. Dzūkijos žemės nėra derlingos. Beveik vien smėlis. Tad dzūkų išaugintas derlius vos ne perpus mažesnis negu kulia derlingų laukų ūkininkai. Ir grūdų supirkimo kainos, pasak ūkininkų, gan nedidelės. Kainą sumažina ir tai, kad Zelenauskai, neturėdami grūdų džiovyklos, yra priversti juos parduoti  vos nukultus. „Augalininkystę plėtojančių ūkininkų pajamos gan kuklios ir be paramos naujo traktoriaus tikrai nebūčiau galėjusi įsigyti. Ir be banko neišsivertėme, bet gavę paramą paskolą sugrąžinome, nes parama beveik visą už traktorių sumokėtą sumą padengė. Dabar įsigytu traktoriumi ir ariame, ir kultivuojame, ir pasėlius purškiame. Traktorius modernus ir lengvai valdomas, tad daugelį darbų pati dirbu, – pasakoja jaunoji ūkininkė. – Nauja ir šiuolaikiška technika pritaikyta žmogaus patogumui. Joje įrengti kondicionieriai. Taigi ir karštą vasaros dieną čia jautiesi labai patogiai.“

Kitą ūkio darbams reikalingą techniką ir padargus Ramintai pagal panaudos sutartį suteikia tėtis – Juozas Zelenauskas. „Jei būtų reikėję vienai pradėti nuo nulio, nemanau, kad sugebėčiau. Beveik visas paslaugas reikėtų pirkti, o tai labai daug kainuoja“, – svarsto mergina.

Kadangi prieš kelerius metus J. Zelenausko pirktas kombainas reikalauja vis didesnių remontų, Raminta puoselėja mintį pasinaudoti Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m.  parama ir įsigyti naują kombainą.

parama ūkininkams jaunieji ūkininkai gyvas kaimas kaimo plėtra augalininkystė išmanus kaimietis kaimo gyventojas

Be ūkiškų darbų, buhalterinį išsilavinimą turinti mergina tvarko tėvo ir savo ūkio buhalteriją. Studijuoja Mykolo Romerio universitete. Nemažai laiko skiria Kapčiamiesčio bendruomenės veiklai. „Esu tikras kaimo vaikas, miestas manęs nevilioja ir niekada nebuvo mano svajonė. Studijuodama Vilniaus kolegijoje kiekvieną savaitgalį skubėdavau namo“, – sako jaunoji ūkininkė ir užsimena, kad vis daugiau jaunimo gyvenimui renkasi kaimą ir galvoja apie ūkininkavimą.

Poreikis lenkia galimybes

Tai, kad jauni žmonės savo ateitį vis dažniau sieja su ūkininkavimu, rodo ir suteikta parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Jaunų ūkininkų įsikūrimas“.  Kaip teigia Žemės ūkio ministerijos Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausiasis specialistas Jonas Pupius, pagal šią veiklos sritį iki 2018 m. pirmojo pusmečio pabaigos pateikta dvigubai daugiau paraiškų negu buvo numatyta šiai priemonei lėšų. Visai priemonei numatyta daugiau kaip 64,7 mln. eurų, o prašoma paramos suma – beveik 120 mln. eurų. Patvirtintos 972 paraiškos. „Šiems pareiškėjams skirta daugiau kaip 44,8 mln. eurų. Kadangi dar yra apie 17 mln. eurų likutis, jaunųjų ūkininkų paraiškos dar bus priimamos ir bus skelbiamas dar vienas kvietimas“, – galimybes jauniesiems ūkininkams pasinaudoti  Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos parama apibūdina ministerijos vyriausioji specialistė Milda Jusienė.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramą žemės ūkiui ir kaimui galite rasti čia: www.zum.lt.

LR žemės ūkio ministerija žūm jaunieji ūkininkai gyvas kaimas

 

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti