Parama verslui kaime padeda smulkiam ūkininkui įsitvirtinti rinkoje

Parama verslui kaime padeda smulkiam ūkininkui įsitvirtinti rinkoje
Augalininkystė. Parama verslui kaime.

„Smulkiajam ūkininkui labai svarbu surasti savo nišą – imtis to, ko nesiima stambieji. Tačiau ir pačiai geriausiai idėjai įgyvendindami reikalinga parama verslui kaime“, – teigia ūkininkas iš Lazdijų rajono Albinas Žymančius, rodydamas už paramos, gautos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonę „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „ Parama smulkiems ūkiams “ įsigytą techniką, reikalingą vaistinių ramunėlių auginimui.

Augalininkystė (vaistažolės) – ūkininko niša

Lietuviai nuo senų laikų gydėsi įvairiomis žolelėmis, surinktomis iš laukų, pamiškių ir miškų. Augalų vaistinėmis galiomis vis labiau susidomima ir šiais laikais. „Mane visą laiką traukia gamta. Matyt, tai labiausiai ir nulėmė mano pasirinkimą ūkininkauti ir auginti vaistažoles. Auginu ramunėles, keisdamas jas su rugiagėlėmis“, – ūkį pristato Albinas Žymančius.

Vilniuje gyvenantis ir dirbantis Albinas Žymančius, nusprendęs ūkininkauti, savo gimtajame Lazdijų rajone 2009 m. nusipirko seną sodybą su 4 ha žemės. Vėliau tai nusipirkdamas, tai išsinuomodamas plotą padidino iki 20 ha. „Kol kas su tėvuku patys visus darbus nudirbame. Tik per ramunėlių žiedų skynimą pasitelkiame pagalbininkų“, – sako jaunas ūkininkas ir pasidžiaugia, kad visuose darbuose junta tėvo, taip pat Albino, palaikymą. Per sezoną užaugina ir parduoda iki 2 tonų išdžiovintų ramunėlių galvučių. Kol kas beveik visą derlių parduoda Lenkijos SPA.

Parama verslui kaime – specialiai įrangai įsigyti

Vaikinas neslepia, jei ne KPP parama verslui kaime, ūkininkauti būtų žymiai sudėtingiau. Pirmiausia A. Žymančius gavo paramą jaunųjų ūkininkų įsikūrimui. Vėliau pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „ Parama smulkiems ūkiams “ jam buvo suteikta didžiausia 15 tūkst. eurų parama. Už ją ūkininkas nusipirko padargus, reikalingus ekologiniam ramunėlių ūkiui. „Auginant vaistažoles negali naudoti jokių cheminių ir kitokių preparatų, kuriais paprastai ūkiuose naikinamos piktžolės. Ir ko tik su tėvuku nedarydavome, bandydami jas įveikti. Lauką ardavome plūgu, 5–6 kartus kultivuodavome, kad bent kiek piktžolių šaknis sumažintume. Įsivaizduojate, kokios sąnaudos būdavo! O juk nemažai šaknų likdavo žemėje ir kaip mat atgydavo,– vaistinių ramunėlių auginimo patirtimi dalijasi Albinas. – Reikėjo ieškoti modernesnių ekologiniam ūkininkavimui padargų. Vienas tokių – skutikas. Tačiau jo kaina – daugiau kaip 7 tūkstančiai eurų. Kelerių metų pajamų už ramunėlių derlių jam nusipirkti neužtektų. Gerai, kad gavome paramą verslui kaime.“

„Su skutiku pervažiavai skersai išilgai lauką rudenį, skersai išilgai – pavasarį. Skutiko noragai piktžolių šaknis iškelia iš 10–15 cm gylio, paskui jį riedantis volas sutrupina visus grumstus, kelias dienas dirvos paviršiuje pagulėjusias šaknis su grėbiamąja sutrauki į dirvos pakraštį ir dirva švari“, – sūnaus pirkiniu patenkintas vyresnysis Albinas Žymančius.

parama smulkiems ūkiams parama verslui kaime verslas kaime daržininkystė augalininkystė išmanus kaimas kaimietis kaimietė kaimo gyventojas

Parama verslui kaime. Albinas Žymančius nusipirko specialią vaistažolėms sėti sėjamąją

Už kitą paramos dalį Albinas Žymančius nusipirko specialią vaistažolėms sėti sėjamąją. Įsigytos sėjamosios privalumas – kompiuterinis jos valdymas. Nustatai, kokį sėklų kiekį, kokiu gyliu ir kokiu tankiu išberti, viską tiksliai padaro. Labai susitaupo brangiai kainuojanti sėklą – ją ūkininkas perka iš Lenkijos, nes Lietuvoje neįmanoma įsigyti reikalingo jos kiekio. Ir darbų sparta visai kitokia. Su ja dirbant iškart užsėjamas 6 metrų dirvos ruožas. „Ir greičiau lauką apsėji, ir mažiau degalų sudegini ir mažiau teršalų į aplinką patenka“, – už Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos lėšas įsigytos sėjamosios privalumais, džiaugiasi abu Albinai, o jaunesnysis priduria, kad, palyginti su praėjusiu ES paramos laikotarpiu, dabar parama verslui kaime buvo suteikta paprasčiau ir operatyviau, paprastesnis ir ataskaitų teikimas.

Saugo kaimo gyvybingumą

Iki birželio 29 d. priimamos paraiškos paramai pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „ Parama smulkiems ūkiams “. Parama skiriama ne tik žemės ūkio technikai, įrangai įsigyti, gamybiniams pastatams statyti, bet ir ūkiniams gyvūnams, daugiamečiams augalams, statybinėms medžiagoms pirkti.

„Labai geras sprendimas teikti paramą smulkiesiems ūkiams. Kuo daugiau kaimo žmonių ja galės pasinaudoti, tuo mažiau emigruos iš Lietuvos, nes čia atsiranda galimybė susikurti savo verslą, užsitikrinti pajamas savo šeimai. Suteikiama parama verslui kaime saugo kaimo gyvybingumą“, – tvirtina ūkininkas.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014 – 2020 m. programos paramą žemės ūkiui galite rasti čia: www.zum.lt.

KPF ŽŪM parama verslui kaime

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti