Pasiekti vartotoją ūkininkui padeda parama

Pasiekti vartotoją ūkininkui padeda parama

Parama ūkininkams

Ūkininkams, planuojantiems savo produkciją tiekti tiesiogiai vartotojui, nuo šių metų atsirado galimybė pasinaudoti Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programa (KPP) pagal „Bendradarbiavimo“ priemonės veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“, kai vienam projektui skiriama iki 90 tūkst. arba net iki 120 tūkst. eurų parama.

parama pieno ūkis jaunieji ūkininkai pasinaudojusių parama patirtis kaimietis kaimo gyventojai

Yrėsi savomis jėgomis

Kai Vaiva ir Darius Buliauskai iš Prienų rajono Gerulių kaimo nusprendė savo produkciją tiekti tiesiai vartotojams, gauti tam paramos nebuvo jokių galimybių. Negana to, jaunus ūkininkus spaudė 2008 metų krizė ir ūkininkavimo pradžiai paimtas kreditas. „Už litrą pieno bemokėjo 15 centų. Pinigų, gautų pardavus pieną supirkėjams tada neužteko net kreditui dengti, tad kelis mėnesius tekdavo iš Kauno klinikose gaunamo medicinos sesers atlyginimo pridėti, – nelengvą tiesioginio kelio pas vartotojus atsiradimą peržvelgia Vaiva Buliauskienė. – Kito pasirinkimo nebuvo, kaip tik pradėti patiems perdirbti pieną ir patiems parduoti pagamintus produktus.“

Prisiminusi pirmuosius savo bandymus iš pieno pagaminti varškę, moteris tik šypteli. „Stoviu prie didžiulio puodo pieno ir nežinau, ką su juo daryti. Gimiau ir augau Kėdainiuose, vėliau studijavau ir gyvenau Kaune. Kaimiški darbai man buvo visiškai nepažįstami. Gelbėjo maisto ir chemijos technologijų studijos. Skaičiau, eksperimentavau. Pusę metų eksperimentavau, kol pavyko pagaminti man patinkančio skonio varškę“, – patyrimais dalijasi moteris.

parama ūkininkams pieno ūkis jaunieji ūkininkai pasinaudojusių parama patirtis kaimietis kaimo gyventojai Buliauskienė

Parama ūkininkams

Nuo turgaus iki išvežiojimo

„Kadangi buvome prigąsdinti, kad geriau į Kauno turgų nevažiuoti, nes būsime išmesti, savo pagamintą varškę pradėjome pardavinėti Prienų turguje. Pirmieji kartai buvo labai sunkūs. Stovime turguje, pirkėjai eina pro šalį net nestabteldami. Jei ką ir prisikvieti, duodi paragauti, aiškini, kad viskas natūralu, žmogus netiki: ne ne, jaunimu negali pasitikėti“, – pradžią prisimena V.Buliauskienė.

Dabar V. ir D. Buliauskai laiko 100 karvių, pusė jų – melžiamos. Vartotojui patiekia apie 30 pavadinimų produktų ir visi pagal Vaivos sukurtą receptūrą gaminami. Pasak ūkininkės, norint išgauti geriausią produkto skonį, labai svarbu, prieš kiek laiko pienas pamelžtos, kaip ir iki kiek laipsnių jis atvėsintas. Stengdamasi, kad gaminiuose išliktų kuo daugiau gyvųjų medžiagų, Vaiva kaitindama pieną stengiasi jo neužvirinti. Taip gaminti sudėtingiau, bet gautas produktas sveikesnis ir naudingesnis.

Šiuo metu nemažai savo gaminių Buliauskai parduoda Vilniuje. Jų produktus perka privatūs vaikų darželiai, išskirtiniais produktais prekiaujančios parduotuvės, restoranai. Šiek tiek produktų iškeliauja į Kauną ir Alytų.

„Parduodami produktus tiesiai vartotojui laimime ne tik finansiškai, bet ir pajuntame moralinį pasitenkinimą. Kai vartotojas pasako, kad jam labai patinka mūsų produktai, lyg ant sparnų pakylu. To niekada nepatirsi parduodamas pieną supirkėjui“, – trumposios tiekimo grandinės privalumus apžvelgia V. Buliauskienė.

parama ūkininkams pieno ūkis jaunieji ūkininkai pasinaudojusių parama patirtis kaimietis kaimo gyventojai Buliauskienė

Paramos teikiamos galimybės

Neturėdami jokios įrangos, reikalingos pienui perdirbti ir realizuoti, Buliauskai iš pradžių didžiąją pajamų dalį investuodavo į įrangą, transporto priemones. Dabar pradžia gali būti ir nepalyginamai lengvesnė. Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos „Bendradarbiavimo“ priemonės veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ galima gauti iki 90 tūkst. eurų paramos prekių vežiojimui reikalingam transportui, prekybiniams baldams, fasavimo, perdirbimo ir paruošimo realizacijai įrangai įsigyti, pasigaminti etiketes, statyti ar rekonstruoti projektui reikalingus statinius ir pan.

Kadangi ši priemonė skirta bendradarbiavimui skatinti, esminė sąlyga, kad bent du ūkio subjektai norėtų bendradarbiauti tiekiant produktus tiesiai vartotojui. Kai bendrai veiklai apsijungia daugiau kaip 4 ūkio subjektai, jiems gali būti suteikta parama iki 120 tūkst. eurų. Pareiškėjais ir partneriais Kaimo plėtros programos paramai gauti gali būti ūkininkai ir žemės ūkio bei maisto produktų gamybą užsiimantys juridiniai asmenys, tarpininkas. Kai į projektą įsijungia daugiau kaip 4 partneriai, paraišką gali teikti ir tarpininkas.

Daugiau informacijos: www.zum.lt arba www.nma.lt.

LR Žemės ūkio ministerija | parama ūkininkamsparama ūkininkams kaimo plėtra

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti