Šaltalankių ūkiui gyvuoti padeda Europos Sąjungos parama

Šaltalankių ūkiui gyvuoti padeda Europos Sąjungos parama

Vienas didžiausių šalyje ekologinis Daivos Kvedaraitės šaltalankių ūkis „Amberry“, įsikūręs Venciūnų kaime, Alytaus rajone, nebūtų toks, koks yra dabar, jei ne sunkus ūkininkų darbas ir Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) parama. 27 ha pradėję auginti šaltalankius, ūkininkai dabar jau triūsia visuose 80 ha, ir ne tik augina uogas, bet ir gamina savo produkciją, o 2016 m. net gavo prestižinį „AgroBalt“ aukso medalį už šaltalankių girą.

Ūkininkės D.Kvedaraitės ekologinis šaltalankių ūkis įkurtas 2004 m. Jau kitais metais pasodinti pirmieji šaltalankių sodinukai. Deja, kaip pasakoja ūkininkė – nesėkmingai.

„Blogai pasisodinome, po to daug kartų persodinome, atsodinome, kol pagaliau išmokome šaltalankius auginti, – prisimena D.Kvedaraitė. – Tiesą sakant, ir dabar dar mokomės, nes vis kažką naujo sužinai. Pasirinkome šaltalankius, tiesą pasakius, tikėdamiesi, kad jiems reikės nedaug priežiūros – kaip ir dauguma galvojome, jog jie patys auga. Tačiau greitai ir lengvai nebūna. Tad dabar jau visiems sakome: negalvokite, kad šaltalankiai augs patys. Jiems reikia ir gerai žemę paruošti, ir normalius sodinukus pasodinti, ir prižiūrėti, juos ir ligos puola, kenkėjai“.

Ūkininkės teigimu, įveisti naują uogyną nėra pigu. Kokybiškas sodinukas kainuoja ne mažiau euro. Hektarui žemės apsodinti reikia maždaug tūkstančio sodinukų. O dar reikia įvertinti žemės dirbimą, paruošimą, sodinimą, priežiūrą. Šaltalankiai duoda derlių tik trečiais-ketvirtais metais, tad reikia susitaikyti su ta mintimi, jog iš derliaus visus tuos metus pajamų neturėsi.

Kvedarų ūkyje pirmasis derlius surinktas 2009 m. Pradžioje derlių ūkininkai parduodavo uogų supirkėjams. Netrukus įsitikino, kad jų paklausa rinkoje, tik kol kas ne Lietuvoje, yra nemaža. Todėl pradėjo plėsti ne tik šaltalankynų plotus, bet ir rengti projektus KPP paramai reikalingai technikai įsigyti.

Per parengtus projektus Kvedarai gavo paramą daliai sodinukų įsigyti, vėliau technikai, padargams pirkti. Su savu indėliu prie skirtos KPP paramos įsigijo galingą traktorių, kultivatorių, žolės smulkintuvą, padargus.

Tačiau visada turėjo mintį gaminti savo produkciją, nes apdorotą, perdirbtą produktą labiau apsimoka parduoti – gali gauti didesnę pridėtinę vertę. Tad teko prašyti paramos pagal KPP ir sandėliavimo, šaldymo patalpoms įsirengti, perdirbimo įrangai įsigyti.

Pagal KPP pirko uogų perdirbimo įrangą. Įrengus šaldytuvus ir perdirbimo cechą, buvo pradėta gaminti šaltalankių produkcija.

„Dabar turime šaldytuvus, perdirbimo įrangą. Pirmieji Lietuvoje įsigijome įrangą, kuria sultys išspaudžiamos naudojant vakuuminę technologiją – jos turi mažiau sąlyčio su aplinka, tad vyksta mažiau oksidacinių procesų, išlieka daugiau naudingųjų savybių, – sako D.Kvedaraitė. – Mūsų asortimentas nėra platus, bet dabar jau gaminame ne tik nepasterizuotas ir pasterizuotas sultis, bet ir sirupą, uogienes, girą, arbatą, šaldytas uogas“.

Nepasterizuotų sulčių žmonės gali užsisakyti tiesiai ūkyje. Kitus produktus, kurių galiojimas ilgesnis, parduoda nedidelėse parduotuvėlėse, kurios prekiauja sveiko maisto produktais, jei žmonės
užsisako – siunčia paštu.

„Be Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos paramos tikrai nebūtume nei tiek nuveikę, nei tiek išsiplėtę, – sako šaltalankių ūkio savininkė. – Žinoma, reikia ir savų lėšų turėti, nes niekas nefinansuojama 100 proc. Jei neturi – tenka skolintis iš banko. Kol kas kreditai bankui negrąžinti, bet jau antri metai ūkis pats save išsilaiko. Gal tų skolų būtų mažiau, jei nieko naujo nedarytum, nesiplėstum, bet nesinori stovėti vietoje“.

Ūkininkė teigia nesuprantanti tų, kurie bijo kreiptis dėl KPP paramos. Tai tikrai nėra sudėtinga. Pagrindinis darbas – paruošti dokumentus paraiškai: atlikti skaičiavimus, parašyti verslo planą. „Yra tos biurokratijos, bet galiu drąsiai sakyti, kad Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos parama – ženkli pagalba ūkininkams“, – teigia D.Kvedaraitė.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014 – 2020 m. programos paramą žemės ūkiui galite rasti čia: www.zum.lt.

KPF ŽŪM

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti