Šeimą sudomino parama smulkiems ūkiams

Šeimą sudomino parama smulkiems ūkiams

Iki birželio 29 d. dar galima teikti paraiškas Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama smulkiems ūkiams“ finansavimui gauti. Maksimali suma vienam paraiškos teikėjui – 15 tūkst. eurų.

Ši parama itin patraukli smulkiems ūkiams, nes ji kompensuoja 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. O panaudoti suteiktą paramą galima gana įvairiai – ne tik žemės ūkio produktų gamybai, bet ir valdoje pagamintų ar išaugintų prekinių žemės ūkio produktų apdorojimui (rūšiavimui, pakavimui ir t. t.), perdirbimui ir teikimui rinkai.

Sūrių spaudėja

Panevėžio rajono ūkininkės Salomėjos Skaržauskienės šeimos ūkis, kuriame dirba dukra, žentas ir padeda anūkai, susidomėjo Lietuvos kaimo plėtros programos 2014 – 2020 m. (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama smulkiems ūkiams“ galimybėmis. Panevėžiečiai laiko trylika karvių, dirba apie pusšimtį hektarų žemės ir spaudžia sūrius, kurie paklausūs visoje Lietuvoje.

„Turime saldaus ir rauginto pieno, keptų, rūkytų, su uogomis – tokių sūrių, kokius mėgsta mūsų pirkėjai. Nusipirkome nedidelę džiovyklą, tad pasiūlome ir džiovintų sūrių“, – pasakojo S. Skaržauskienė.

„Stipruoliai“ – ekologiška produkcija

Visi ūkininkės sūriai vadinami vienu vardu – „Stipruolių“. Ir ne todėl, kad natūralūs kaimiški sūriai teikia stiprybės – skaniems sūriams prilipo Stipruolių kaimo pavadinimas.

Ūkyje kasdien virte verda darbas – šviežiai pamelžtas pienas keliauja į perdirbimo cechą, kur yra separuojamas, rauginamas, gaminama grietinė, mušamas sviestas, spaudžiami įvairiausi sūriai.

S.Skaržauskienė sako, kad pieno produktų gamyba ūkyje – darbas nelengvas. Tačiau ne tai sunkiausia – sudėtingiau yra parduoti produkciją.

„Manau, kad reikėtų daugiau ir plačiau kalbėti apie šviežių kaimiškų produktų naudą. Mūsų produktai yra ekologiški, mes savo ganyklose nei mineralinių trąšų, nei cheminių augalų apsaugos priemonių nenaudojame ir į sūrius jokių nereikalingų priedų nededame.“

Didelė atsakomybė

Tiekti ūkyje pagamintus produktus tiesiai vartotojui – didelė atsakomybė. Produktai turi būti ir skanūs, ir saugūs. Ūkininkė sakė planuojant nusipirkti naują produktų prekybai skirtą šaldytuvą.

„Tam tikrai praverstų finansavimas. Su dukra sutarėme pasidomėti smulkiesiems ūkiams skirta parama, gal ir mums pavyks gauti. Gerai, kad Žemės ūkio ministerija atsigręžė į nedidelius ūkius“, – kalbėjo S. Skaržauskienė.

Savo jėgomis nelengva

Iki šiol investuodama ūkininkė pasikliovė savo jėgomis. Pasitaupiusi nusipirko reikiamos šienavimo ir kitokios technikos, įsigijo naujas girdyklas, elektrinį piemenį ir kt. Savo lėšomis įsirengė ir pieno perdirbimo cechą.

„Artėja šienapjūtė, reikės ruošti pašarus – išlaidų ūkyje daug, o išgyventi reikia iš sunkiai uždirbtų pinigų. Parama tikrai būtų naudinga. Aišku, jeigu parduotume pieną perdirbėjams, būtų badas. Žinoma, darbo būtų mažiau, bet pajamų – taip pat. Dabar bent pragyvename. Kažkiek pieno lieka, tai pagirdome veršelius, višteles. Taip ir sukasi natūralios gamybos ratas“, – šypsojosi moteris.

Paramos galimybės smulkiems

Ūkininkams, ypač smulkiesiems, svarbu suvokti, kad KPP priemonės teikia ir daugiau galimybių pagerinti ūkininkavimo sąlygas ir pakelti ūkį į kitą lygį. Paramą galima gauti ir pavieniams ūkiams, ir susikooperavus mažiausiai dviem ūkio subjektams, – t. y. smulkiųjų ūkių bendradarbiavimui.

Tie kaimo žmonės, kurie ryžtasi petys petin dirbti vieni su kitais, gali teikti paraiškas pagal KPP priemonėje „Bendradarbiavimas“ numatytą veiklos sritį „Parama smulkių ūkio subjektų bendradarbiavimui“. Tam paraiškos bus priimamos visą vasarą – nuo birželio 1 d. iki rugpjūčio 31 d.

Keli susikooperavę smulkieji ūkininkai, smulkieji miško valdytojai, labai mažos įmonės ar fiziniai asmenys, numatę kartu organizuoti bendrus darbo procesus ir dalys įrenginiais bei ištekliais, gali gauti iki 90 000 eurų paramos. Ją gali skirti naujai žemės ūkio technikai ir įrangai įsigyti, gamybinių pastatų statybai ir rekonstrukcijai, verslo infrastruktūros projekto įgyvendinimo vietoje kūrimui ir kt.

Daugiau informacijos apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramą žemės ūkiui ir kaimui galite rasti čia: www.zum.lt.

KPF ŽŪM ekologiškas ūkininkavimas

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti