Sėkmingai startavusiam verslui kaime – parama toliau augti

Sėkmingai startavusiam verslui kaime – parama toliau augti

Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos (KPP) galimybės suteikia postūmį imtis ar plėtoti verslą kaimo vietovėse. Pasinaudojusieji parama tikina, jog įdėtos pastangos, rengiant verslo planą, tinkamai įforminant paraišką, yra vertos gauto rezultato, o dažnas priduria, kad be paramos nebūtų buvę ir verslo.

Pagal veiklos sritį „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“ lėšų gavo įvairių sričių verslininkai: turizmo plėtotojai, medžio apdirbėjai, kapinių tvarkytojai, gėrimų pilstytojai, produkcijos pakuotojai, kelininkai ir t.t.

Pastangos, vertos rezultato

„Sodyba veikia jau penkti metai, ir dabar skirta beveik 200 tūkstančių eurų parama – jau antroji pagal KPP. Apskritai gerai, kad tokios priemonės yra, nes jeigu nebūtume gavę paramos, net nebūtume  pradėję šios veiklos“,- prisipažįsta Daiva Stanislovaitienė, Nemuno deltos regioniniame parke įsikūrusios „Rusne Villa“ savininkė.

Anot jos, norint kurti verslą, vieniems reikia traktoriaus, kitiems staklių. “O mes turėjome lauką“, – prisimena p. Stanislovaitienė. Jos teigimu, kai pasiskaičiuoji investicijas pradžioje – noro kažką daryti nelieka, bet parama įkvepia. „Bet kokiam verslui gavus 50 proc. investicijų gali sakyti, kad pastangos vertos rezultato. Juk banke niekas jokiam verslui dalies reikalingų pinigų nepadovanos, nerealu“,- vertina KPP paramos naudą p. Stanislovaitienė.

Aštuntus metus veikianti UAB „Vėjo respublika“ kūrėsi ir plėtėsi taip pat padedant KPP paramai. Alytaus bendrovės direktorius Tautvydas Jarušonis pasakojo, kad už naujausią 175 tūkst. eurų paramą pirko du buldozerius, ekskavatorių, už pirmąją taip pat pirko įrangą. Įmonėje dirba apie 10 žmonių, visi – kaimų gyventojai.

Ant slenksčio – naujas kvietimas

Artimiausias kvietimas paramai verslo plėtrai kaimo vietovėse gauti – pagal priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srities „Parama investicijoms, skirtoms ne žemės ūkio veiklai kurti ir plėtoti“ veiklą „Parama investicijoms, skirtoms ekonominės veiklos kūrimui ir plėtrai“. Paraiškos bus priimamos nuo rugpjūčio 1 iki rugsėjo 28 d. Jas teikti galės fiziniai ir privatūs juridiniai asmenys, atitinkantys labai mažos ir mažos įmonės reikalavimus.

Didžiausia parama, kurios gali tikėtis pareiškėjas – 200 tūkst. Eur. Ji skiriama tik tuo atveju, jei įgyvendinus projektą bus įdarbinti 4 ir daugiau visu etatu dirbantys darbuotojai. Jei bus sukurta mažiau darbo vietų, atitinkamai skiriama mažesnė paramos suma (vienai viso etato darbo vietai sukurti didžiausia numatyta paramos suma – 50 tūkst. Eur). Paramos intensyvumas – iki 50 proc. tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Lengvina prieigą prie paramos

Tam, kad parama būtų lengviau pasiekiama, ŽŪM numato supaprastinti kai kurias sąlygas.

Kinta reikalavimas pateikti nuomos ar kito teisėto naudojimosi nekilnojamuoju turtu sutartis: su paramos paraiška – preliminari sutartis, o įregistruota sutartis VĮ Registrų centre, kuri turės galioti iki kontrolės laikotarpio pabaigos, turės būti pateikta iki paramos sutarties pasirašymo.

Numatomas ilgesnis paskolos sutarties pateikimo terminas: su paramos paraiška – paskolos suteikimo galimybės patvirtinimo dokumentai, iki paramos sutarties pasirašymo dienos (bet ne vėliau kaip per 3 mėn. nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos)  – pasirašyta paskolos sutartis.

Pareiškėjui ar paramos gavėjui nereikės teikti dokumentų ir informacijos, kurie yra valstybės registruose ar kitose valstybės informacinėse sistemose, ir kurių duomenys yra prieinami Nacionalinei mokėjimo agentūrai.

Reikalaujama mažiau ekonominį gyvybingumą apibūdinančių rodiklių: verslo plėtros priemonės atveju, ataskaitiniais arba praėjusiais ataskaitiniais metais pasirinktinai – grynasis pelningumas ir skolos rodiklis, projekto įgyvendinimo laikotarpiu – paskolų padengimo rodiklis, projekto kontrolės laikotarpiu – grynasis pelningumas, skolos ir paskolų padengimo rodikliai; verslo pradžios atveju – grynasis pelningumas projekto kontrolės laikotarpiu.

2018 m. planuojami atrankos kriterijai verslo kūrimui ir plėtrai*

Kriterijus      Balai

Prašoma mažesnio paramos intensyvumo (kai projekto vertė yra iki 400 tūkst. Eur) arba didesnė projekto vertė (kai projekto vertė didesnė nei 400 tūkst. Eur)                   25

Pareiškėjas veiklą vykdo kaimo vietovėje ne mažiau kaip 5 m.        20

Kuriama daugiau darbo vietų negu priklauso pagal tinkamumo sąlygą                  10

Projektas įgyvendinamas savivaldybėje, kurioje nedarbo lygis aukštesnis už Lietuvos vidurkį          10

Nekilnojamasis turtas, kuriame vykdoma projekto veikla, nuosavybės teise priklauso pareiškėjui    10

Pareiškėjas iki 40 m. amžiaus                                       10

Pareiškėja – įmonė, kurios vidutinis metinis darbuotojų skaičius yra mažiau kaip 10, o metinės pajamos yra iki 700 000 Eur      10

Pareiškėja/pareiškėjo akcininkė – moteris                   5

*mažiausias privalomas balų skaičius    50

Šaltinis: Žemės ūkio ministerija.

 LR žemės ūkio ministerija žūm maistas iš ūkių

 

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti