Andų ūkininkai atgaivina senovinę ūkininkavimo sistemą kovai su klimato kaita

Andų ūkininkai atgaivina senovinę ūkininkavimo sistemą kovai su klimato kaita

Naujausiuose moksliniuose tyrimuose paaiškėjo, kad Peru ir Bolivijos pasienio regionuose ūkininkai sugrįžta prie tradicinės andų regiono ūkininkavimo technikos, vadinamos Waru Waru, siekdami prisitaikyti prie sparčiai kintančių klimato sąlygų. Šie amžiais patikrinti metodai, susiję su dirbamųjų žemių tvarkymu, leidžia išsaugoti derlių, net esant ekstremaliems oro sąlygoms.

Andų aukštikalnių ūkininkai atranda inovatyvius būdus įveikti sausras ir šalnas, taikydami tūkstantmečius senus žemės ūkio metodus. Waru Waru – tai iki 100 metrų ilgio ir vieno metro aukščio dirbtiniai žemės lynai, kasti šalia laistymo kanalų, kurie ne tik apsaugo augalus nuo ekstremalių temperatūrų, bet ir užtikrina efektyvų drenažą lietinguoju periodu.

42 metų ūkininkas Cesar Cutipa iš Punu regiono, esančio netoli Titikakos ežero, pasakojo, kad šie tradiciniai ūkininkavimo metodai yra ypatingai naudingi ilgų sausrų ir šalnų laikotarpiu. Vandeniu apsuptos augalų lysvės tam tikru būdu kaupia dieną saulės šilumą ir išspinduliuoja ją naktį, taip saugodamas pasėlius nuo šalčio.

Agronomas Gaston Quispe teigė, kad Waru Waru sistemai būdingas protingas drenažo sprendimas, neleidžiantis potvynių per lietingą sezoną, kadangi perteklinis vanduo nukreipiamas į upes.

2023 metais, kai Punu regionas išgyveno vieną didžiausių sausrų per beveik šešis dešimtmečius, Waru Waru tapo gyvybiškai svarbiu išgyvenimo įrankiu, leidusiu išvengti maisto trūkumo. Vietos bendruomenėms, kuriose didžiąją dalį sudaro aborigenai, šis metodas leidžia oriai gyventi, auginant bulves, kinijoje ir miežius. 22 metų Valeria Nahua, ūkininkė iš regiono, džiaugiasi galėdama gyventi ramioje aplinkoje, pasirūpinusi savo šeimos maisto atsargomis, nesikreipiant į didmiestį.

DUK (dažniausiai užduodami klausimai)

Kas yra Waru Waru?
Waru Waru – tai tradicinė andų regiono ūkininkavimo technika, reiškianti dirbtinius žemės lynus ilgio iki 100 metrų ir aukščio apie vieną metrą, kuriuos ūkininkai kasto šalia laistymo kanalų.

Kokios Waru Waru sistemos privalumai?
Waru Waru technika apsaugo augalus nuo ekstremalių temperatūrų, efektyviai valdo drenažą per lietinguosius periodus, kaupia dienos šilumą ir išspinduliuoja ją naktį, saugodama pasėlius nuo šalčio.

Kam ūkininkai sugrįžta prie Waru Waru metodų?
Ūkininkai sugrįžta prie šios technikos siekdami prisitaikyti prie sparčiai kintančių klimato sąlygų, tokių kaip ilgos sausros ir šalnos, užtikrinti derliaus išsaugojimą ir maisto atsargų nepriklausomybę.

Kokiu būdu Waru Waru technika veiksminga per lietingus sezonus?
Technika apima protingą drenažo sistemą, kuri neleidžia potvynių formuotis, nukreipiant perteklinį vandenį į upes.

Kokie augalai auginami naudojant Waru Waru?
Vietos bendruomenėje ūkininkai naudoja Waru Waru sistemą bulvėms, kinijai ir miežiams auginti.

Ar Waru Waru yra aktuali šiuolaikiniam ūkininkavimui?
Taip, 2023 metais Punu regione, išgyvenus didžiausią sausrą per beveik šešis dešimtmečius, ši senovinė technika tapo gyvybiškai svarbiu išgyvenimo įrankiu.

Kokios sąlygos būtinos Waru Waru technikai įgyvendinti?
Svarbiausios sąlygos yra pakankamas vandens kiekis ir tinkamas žemės pavidalas, leidžiantis formuoti lynus ir laistymo kanalus.

Pagrindinės sąvokos apibrėžimai:
Waru Waru: senovės andų ūkininkavimo technika, susiejanti dirbtinius žemės lynus su laistymo kanalais.
Drenažas: perteklinio vandens pašalinimo iš žemės sistema.
Aborigenai: vietiniai, šio regiono gyventojai, pirmieji žmonės ar jų palikuonys, gyvenę tam tikroje vietoje.
Agronomas: mokslininkas, studijuojantis žemės naudojimo ir žemės ūkio praktikų optimizavimą.
Sausra: ilgalaikis periodas, per kurį nėra pakankamai kritulių, sukeliantis vandens trūkumą.

Susijusios nuorodos:
Jei norite sužinoti daugiau apie klimato kaitą ir ūkininkavimo metodų poveikį, apsilankykite šiuose tinklalapiuose:
Maisto ir žemės ūkio organizacija
Tarpvyriausybinė klimato kaitos ekspertų grupė