Greičiau ir efektyviau: pirmasis grafeno puslaidininkis keičia kompiuterių ateitį

Greičiau ir efektyviau: pirmasis grafeno puslaidininkis keičia kompiuterių ateitį

Mokslininkai padarė didelį proveržį elektronikos srityje, sukurdami pirmąjį veikiantį puslaidininkį iš grafeno – medžiagos, žinomos dėl savo atsparumo, lankstumo, lengvumo ir didelės varžos. Šis atradimas atėjo tuo metu, kai silicio, iš kurio pagaminti beveik visi šiuolaikiniai elektronikos gaminiai, galimybės artėja prie savo ribos.

Mokslininkai intensyviai dirbo siekdami sukurti grafeno puslaidininkius dėl jų pranašumo greičiu ir energijos efektyvumu palyginti su siliciumi. Tyrimas, publikuotas “Nature” žurnale sausio 3 d., demonstruoja veikiantį grafeno puslaidininkį, tinkamą naudoti nanoelektronikoje.

Autoriai teigia, kad šis atradimas gali žymėti didelį žingsnį link kitos kompiuterių kartos, atveriant duris naujam būdui kurti elektroniką. “Mes nežinome, kur tai baigsis, bet žinome, kad atveriame duris dideliam paradigmos pokyčiui elektronikoje,” – sakė tyrimo vadovas Walteris de Heer iš Georgijos…

“Gera tai, kad su grafenu galite kurti mažesnius, greitesnius ir mažiau šilumą sklaidančius daiktus, naudodamiesi elektronų savybėmis, kurios nėra prieinamos siliciui. Tai iš tikrųjų yra paradigmos pokytis – tai kitoks būdas dirbti su elektronika,” – sakė de Heer.

DUK

Kas yra grafenas?

Grafenas yra vieno atomo storio anglies sluoksnis, sudarytas iš šešiakampių anglies atomų tinklelio. Jis yra labai tvirtas, lankstus, lengvas ir turi didelę varžą.

Kas yra puslaidininkis?

Puslaidininkis yra medžiaga, kurios elektrinė varža yra tarp metalo ir izoliatoriaus. Puslaidininkiai yra pagrindinis komponentas daugelyje elektronikos prietaisų, įskaitant kompiuterius.

Kodėl grafeno puslaidininkiai yra svarbūs?

Grafeno puslaidininkiai gali būti greitesni ir energijos efektyvesni nei silicio puslaidininkiai. Tai gali lemti didesnį kompiuterių našumą ir mažesnį energijos suvartojimą.

Paaiškinimai

Grafenas – vieno atomo storio anglies sluoksnis, sudarytas iš šešiakampių anglies atomų tinklelio. Jis yra labai tvirtas, lankstus, lengvas ir turi didelę varžą.

Puslaidininkis – medžiaga, kurios elektrinė varža yra tarp metalo ir izoliatoriaus. Puslaidininkiai yra pagrindinis komponentas daugelyje elektronikos prietaisų, įskaitant kompiuterius.

Silicis – cheminis elementas, kuris yra pagrindinis komponentas daugelyje puslaidininkių. Silicis yra plačiai naudojamas elektronikoje, bet jo galimybės yra ribotos.

Nanoelektronika – elektronikos šaka, kuri naudoja nanotechnologijas, siekiant sukurti mažesnius, greitesnius ir efektyvesnius prietaisus.