Teismo sprendimas gali padidinti JAV ūkininkų išlaidas

Teismo sprendimas gali padidinti JAV ūkininkų išlaidas

Santrauka: JAV ūkininkai gali susidurti su didėjančiomis išlaidomis po Arizonos federalinio teismo sprendimo, kuris nurodė, kad Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) pažeidė taisykles, pernelyg skubiai perregistravusi dicamba produktus 2020 m. Šis herbicidas buvo naudojamas genetiškai modifikuotiems medvilnės ir sojų augalams apsaugoti nuo atsparių piktžolių, kas JAV žemės ūkiui per metus kainuoja apie 2 milijardus JAV dolerių.

Po federalinio teismo Arizonoje sprendimo, herbicido dicamba naudojimas genetiškai modifikuotiems medvilnės ir sojų augalams gali tapti nelegalus nuo 2024 m. Teismas konstatavo, kad EPA pažeidė taisykles, reikalingas pesticidams registruoti pagal įstatymus. Nors sprendimas grįstas procedūros pažeidimu, 2020 m. teismas taip pat nustatė, kad EPA pažeidė pesticidų valdymo įstatymą šešiais skirtingais atvejais.

Pagrindiniai dicamba turintys preparatai – „XtendiMax“ (Bayer), „Engenia“ (BASF) ir „Tavium“ (Syngenta) – yra efektyvūs kovojant su piktžolėmis, atspariomis kitam plačiai naudojamam herbicidui glifosatui. Vien Arizonoje nuo 2018 iki 2021 m., dicamba atspariais sėklomis buvo pasėtos apie 74% visų medvilnės augalų.

Net ir ne visi ūkininkai naudojo dicamba, dažnai jie tam sezono pradžioje įsigydavo abi produktų rūšis. Be šių preparatų ūkininkams teks naudoti mažiau efektyvius ir brangesnius metodus augalų apsaugai.

Šis teismo sprendimas kelia susirūpinimą, nes jis paskelbtas tiesiai prieš sėjos sezoną, palikdamas gamintojus nepalankioje situacijoje. EPA dar nepaskelbė, ar bus leidžiama naudoti jau esamas produktų atsargas parduotuvėse ir ūkininkų sandėliuose.

Sprendimas yra svarbus ne tik Arizonai, bet ir visai šaliai, nes dauguma pažeidimų, susijusių su dicamba naudojimu, buvo užfiksuoti sojų auginimo srityse, kurios daugiausia yra rytų bei vidurio vakarų JAV. Dicamba yra labiau saugi Arizonos medvilnės augintojams, nes šiame regione neauga sojos ir nebuvo užfiksuoti jokie atvejai dėl produkto išplitimo į aplinkinius laukus.

DUK apie Dicambos naudojimo padarinius JAV ūkininkams

Kas yra Dicamba?
Dicamba yra herbicidas, naudojamas genetiškai modifikuotiems medvilnės ir sojų augalams apsaugoti nuo atsparių piktžolių.

Kodėl Arizonoje teismo sprendimas susijęs su Dicamba?
Teismo sprendime nurodoma, kad Aplinkos apsaugos agentūra (EPA) pažeidė pesticidų registravimo taisykles, o tai gali reikšti Dicamba naudojimo genetiškai modifikuotuose medvilnės ir sojų augaluose uždraudimą nuo 2024 m.

Ką šis sprendimas reiškia ūkininkams?
Jei Dicamba naudojimas bus uždraustas, ūkininkams gali tekti ieškoti alternatyvių, mažiau efektyvių ir brangesnių augalų apsaugos būdų.

Ar šis sprendimas turi įtakos tik Arizonai?
Ne, sprendimas itin svarbus visoms JAV valstijoms, ypač sojų auginimo regionams Rytų bei Vidurio vakarų JAV.

Ar EPA komentavo, kaip bus naudojamos Dicamba atsargos?
EPA kol kas nepaskelbė sprendimo dėl jau esamų produktų atsargų, kurios šiuo metu yra parduotuvėse ir ūkininkų sandėliuose.

Kokie pagrindiniai dicamba turintys preparatai?
XtendiMax (Bayer), Engenia (BASF) ir Tavium (Syngenta) yra pagrindiniai preparatai, kurie buvo naudojami piktžolėms, atsparioms glifosatui, naikinti.

Kokie galimi herbicidų dicamba keliami pavojai?
Nors dicamba Arizonos medvilnės augintojams yra laikoma saugia, sojų augintojų regionuose fiksuoti atvejai, kai dicamba išplito į aplinkinius laukus, keldama potencialią žalą.

Apibrėžimai:
Herbicidas: augalų apsaugos produktas, naudojamas piktžolėms naikinti.
Genetiškai modifikuoti augalai (GMO): augalai, kurių genetinė medžiaga buvo pakeista naudojant genų inžineriją.
Aplinkos apsaugos agentūra (EPA): JAV vyriausybinė agentūra, atsakinga už aplinkos apsaugos reglamentavimą.
Pesticidų registracija: procesas, per kurį valstybinės institucijos tikrina ir patvirtina cheminių medžiagų, naudojamų kenkėjams kontroliuoti, saugumą ir efektyvumą.

Pasiūlytos susijusios nuorodos:
Environment Protection Agency
Bayer Corporate
BASF Corporate
Syngenta Corporate

Atkreipkite dėmesį, kad pateiktas informacijos suvestinės yra supaprastintas vertimas iš anglų kalbos į lietuvių kalbą, remiantis pateikto straipsnio turiniu.