title

title

Naujos kartos australų žemės ūkio technologijos mažina šiltnamio efektą

Australijoje, šalis, kur pagrindinės šiltnamio efektą sukeliančios dujos kyla iš žemės ūkio, gyventojų skaičius sparčiai auga kartu su didėjančia maisto produkto paklausa. Vietiniai ūkininkai, kurių veiklos spektras plečiasi nuo maisto tiekimo iki medžiagų drabužių gamybai, yra šalies ekonominio stabilumo stuburas. Susiduriant su ekstremaliomis orų sąlygomis, jie nuo seno reikalauja imtis veiksmų kovojant su klimato kaita. Dabar, Australijoje, vyksta žemės ūkio startuolio „Loam Bio“ inicijuota pionieriška programa, kuri galėtų tapti persilaužimu klimato kovos fronte.

„Loam Bio“, kurį 2019 metais įkūrė Tegan Nock, šiandien pasiekia svarbią įtaką ne tik Australijoje, bet ir tarptautiniu mastu. Ši inovatyvi įmonė taiko grybų naudojimo technologiją, siekiant suvalgyti augalų išmetamas anglies dvidesinio dujas. Grybai, kurie gyvena aplink augalų šaknų sistemas, sugeria augalų išskiriamus cukrus ir įterpia anglį į dirvožemį stabilesnėje formoje, tuo pačiu palankiai veikdami dirvožemio sveikatą bei neleisdami išmetamąją anglį grįžti į atmosferą.

Australijos mikrobiologijos bibliotekų vadovė, Ruby Pippen, pavadinta „grybų prižiūrėtoja“, yra viena iš daugelio moterų komandoje, dirbančių su „CarbonBuilder“ produktu – tai iš grybienos pagamintas milteliai, kuriuo apibarstomi sėklų kultūras. Ši priemonė ne tik pagreitina augmenijos anglies fiksaciją dirvožemyje, bet ir pagerina augalų atsparumą sausroms bei kitoms ekstremalioms orų sąlygoms, užtikrindama ilgalaikį vandens išsaugojimą dirvoje.

Investuotojai, tarp kurių yra ir milijardieriai Mike’as Cannon-Brookes’as bei Marc Benioff, jau įžvelgia šio verslo perspektyvas. „Loam Bio“ įkūrėjai vylasi, kad ateityje technologija bus pritaikyta ne tik augalininkystei, bet ir gyvulininkystei, kur taip pat yra reikšmingas šiltnamio dujų emisijos šaltinis.

Šiandien, Tarptautinę moterų ir merginų mokslo dieną, Loam Bio komandos narė Lua Dionysius ragina daugiau moterų prisijungti prie mokslo ir tyrimų sričių.

D.U.K. Skiltis: Naujos kartos australų žemės ūkio technologijos

Kokios yra pagrindinės šiltnamio efektą sukeliančios dujos Australijoje ir kodėl jos yra problema?
Pagrindinė šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltinis Australijoje yra žemės ūkis. Šis sektorius yra šalies ekonominio stabilumo stuburas, tačiau sukelia problemų dėl klimato kaitos.

Kas yra „Loam Bio“ ir kuo ypatinga jų inicijuota programa?
„Loam Bio“ yra startuolis, kuris vykdo pionierišką programą naudojant grybų technologiją augalų išmetamų anglies dvidesinio dujų suvartojimui. Jų sukurta produktas, vadinamas „CarbonBuilder“, yra naudojamas maisto kultūroms, siekiant suvalgyti augalų išskiriamus cukrus ir įterpti anglį į dirvožemį stabilesnėje formoje.

Kas yra Ruby Pippen ir kuo ji prisideda prie „Loam Bio“?
Ruby Pippen yra Austrijos mikrobiologijos bibliotekų vadovė, kuri kartais vadinama „grybų prižiūrėtoja“. Jos atsakomybė yra dirbti su „CarbonBuilder“ produktu, kuris yra iš grybienos pagaminti milteliai, naudojami augalams, siekiant pagerinti anglies fiksaciją dirvožemyje.

Kokius rezultatus „Loam Bio“ tikisi pasiekti?
Ūkininkai, naudojantys „Loam Bio“ technologiją, tikisi pagerinti augalų atsparumą sausroms ir kitoms ekstremaliosioms orų sąlygoms, taip pat ilgalaikiu vandens išsaugojimą dirvoje. „Loam Bio“ taip pat siekia, kad jų technologija ateityje būtų pritaikyta ir gyvulininkystei.

Kaip investuotojai žiūri į „Loam Bio“ iniciatyvą?
Investuotojai, įskaitant milijardierius Mike’ą Cannon-Brookes’ą ir Marcą Benioffą, jau įžvelgia šio verslo perspektyvas dėl jo potencialo mažinti šiltnamio dujų emisijas žemės ūkio sektoriuje.


Apibrėžimai terminams ir žargono sąvokoms:

Šiltnamio efektą sukeliančios dujos: Oro taršos medžiagos, kurios pritraukia ir išlaiko šilumą atmosferoje, taip sukeldamos šiltnamio efektą.
Grybų technologija: Biotechnologijos taikymas, kuriame grybai naudojami tam tikriems ekologiniams ar pramoniniams procesams, tokiems kaip anglies dioksido suvartojimas ir įterpimas į dirvožemį.
Anglies fiksacija: Procesas, kurio metu CO₂ iš atmosferos perduodamas ir laikomas įvairiose žemės ūkio ar miškų ekosistemose.

Naudingos nuorodos:
– Australijos žemės ūkio industrijos puslapis: agriculture.gov.au
– Klimato kaitos mokslo ir technologijų puslapis: csiro.au
– Tarptautinė Žemės ūkio ir Biologijos mokslų organizacija: isaaa.org
– Moterų įtraukimo į mokslą iniciatyvos: unwomen.org