Uogininkystė. Parama smulkiems ūkiams

Uogininkystė. Parama smulkiems ūkiams
Uogininkystė

Uogininkyste (aviečių, braškių auginimu)  ir daržininkyste (bulvių auginimu) užsiimantis ūkininkas Albertas Amšiejus vienas pirmųjų įvertino, kad europinė ir nacionalinio biudžeto parama – gera paspirtis smulkiesiems ūkininkams. Dar prieš keletą metų jis pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros programos 2014 – 2020 m. (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritimi „ Parama smulkiems ūkiams “ ir įsigijo naujos žemės ūkio technikos.

Parama smulkiems ūkiams

Kiekvienas ūkininkas žino, kad be geros žemės ūkio technikos ūkyje – kaip be rankų, nepriklausomai nuo to, didelis ūkis ar mažas. Ir vieni, ir kiti siekia konkurencingumo.

Elektrėnų savivaldybėje ūkininkaujantis A.Amšiejus dirba nedaug žemės – apie šešis hektarus, tačiau ir nedideliame plote be modernių mašinų neišsiversi. Pasinaudojęs smulkiesiems ūkiams teikiama parama, bulves auginantis ūkininkas įsigijo nemažai žemės ūkio technikos – traktorių, bulvių sodinamąją ir bulviakasę, kultivatorių ir purkštuvą. Vyras rinkosi naują techniką. Šiemet naujovė ta, kad parama gali būti skirta ir senesniems kaip 7 metų traktoriams, kurie turi galiojančią privalomą techninę apžiūrą, įsigyti.

Ūkininkui teko pridėti nemažai savo lėšų, nes pagal veiklos sritį „ Parama smulkiems ūkiams “ didžiausia paramos suma vienam paramos gavėjui – 15 tūkst. eurų. Didžiulis privalumas, kad kompensuojama 100 proc. visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

„Be jokios abejonės, tokia parama labai paranki. Ji smulkiam ūkiui – nemaža paspirtis ir padrąsinimas“, – sakė A.Amšiejus.

Uogininkystė

Be bulvių vyras augina 1–1,5 hektaro remontantinių aviečių, kurios bręsta nuo liepos pabaigos ar rugpjūčio pradžios iki pat šalnų. Ir uogas, ir bulves jis realizuoja Vilniaus, Trakų turguose.

„Remontantinės avietės ilgiau dera ir yra geresnės prekinės išvaizdos nei vasarinės, todėl tokias uogas patogiau pristatyti vartotojams“, – aiškino uogininkyste užsiimantis augintojas ir pridūrė, kad pastaraisiais metais padaugėjus šių uogų pasiūlai, pirkėjus reikia patraukti išskirtinumu, reikalingi tiekti kokybiški lietuviški maisto produktai. O į tokios produkcijos gamybą reikia investuoti.

Dėl sėjomainos ūkininkas augina nedaug ir kitų kultūrų: kukurūzų, kviečių, įvairių mišinių. Anot specialistų, bulvės į tą patį lauką turėtų grįžti ne anksčiau kaip po 4–5 metų. Laukams prižiūrėti reikalinga gera technika.

A.Amšiejus drąsina kolegas nebijoti siekti smulkiesiems ūkiams skirtos paramos: „Reikia atitikti kriterijus ir surinkti atitinkamą balų skaičių.“

Uogininkystė augalininkystė daržininkystė maisto kokybė lietuviški maisto produktai maisto produktų gamyba parama smulkiems ūkiams išmanus kaimas kaimietis kaimo gyventojas

Lietuviški maisto produktai

Smulkiems ūkiams – daugiau šansų

Šiuo metu vėl renkamos paraiškos pagal KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „ Parama smulkiems ūkiams “. Ūkininkai, kurie nori atsinaujinti, sustiprinti ūkį ir išsilaikyti konkurencinėje aplinkoje, gali dar suskubti kreiptis paramos – paraiškos bus priimamos iki birželio 29 d.

Svarbu tai, kad parama skiriama ne tik žemės ūkio technikai įsigyti. Smulkiųjų ūkių savininkai gali įgyvendinti pačius įvairiausius sumanymus, nes paramos lėšomis finansuojamos ir naujų gamybinių pastatų statybos arba senų rekonstravimas. Lėšas galima panaudoti ir valdoje pagamintiems ar išaugintiems žemės ūkio produktams apdoroti (rūšiuoti, pakuoti ir t. t.), perdirbti ir tiekti rinkai.

Gyvulių augintojai gali įsigyti ūkinius gyvūnus, sodininkai – daugiamečius augalus, parama gali būti skirta ir jų sodinimo paslaugoms. Taip pat finansuojami nauji technologiniai įrenginiai, nauja kompiuterinė ir programinė įranga, susijusi su įsigyjamos įrangos ar technologinio proceso valdymu.

„Didelis privalumas, kad net 80 proc. visos paramos sumos pervedama iškart po to, kai priimamas sprendimas skirti paramą. Nedideliems ūkiams to labai reikia. Likusi 20 proc. sumos dalis paramos gavėją pasiekia, kai jis tinkamai įgyvendina verslo planą. Beje, projektą paramos gavėjas turi pradėti įgyvendinti per 9 mėnesius nuo sprendimo suteikti paramą priėmimo“, – pastebėjo Žemės ūkio ministerijos Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Kvedarienė.

Pretenduojantiesiems į paramą reikia surinkti mažiausiai 35 projektų atrankos balus. Užsiimantys uogininkyste, daržininkyste, gyvulininkyste ir sodininkyste gauna 15 balų.

Daugiau balų gauna ir tie pareiškėjai, kurių paramos paraiškos pateikimo metu ūkio produkcijos standartine verte išreikštas žemės ūkio valdos ekonominis dydis yra mažesnis. Balai skiriami ir jaunesniems ūkininkams bei pripažintų žemės ūkio kooperatyvų nariams.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramą žemės ūkiui ir kaimui galite rasti čia: www.zum.lt.

LR žemės ūkio ministerija žūm uogininkystė

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti