Ženklas garantuoja: parduodamas tikrai geras medus

Ženklas garantuoja: parduodamas tikrai geras medus

Šakių rajone gyvenantis Augustinas Pečiulis prieš trejus metus farmacininko profesiją ir darbą vaistinėje iškeitė į bitininkystę. Jo bityno medus sertifikuotas pagal nacionalinę žemės ūkio ir maisto kokybės sistemą ir paženklintas nacionalinės kokybės ženklu. Lengviau prasiskinti kelią į rinką paženklintam produktui padeda Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020  m. (KPP) programos priemonė „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos.“

Parama palengvino konkurenciją

Augustino Pečiulio bityne – 70 bičių šeimų. Per metus jos suneša apie 4 tonas medaus. „Daug medaus parduodame iš namų. Didelė dalis mūsų pirkėjų  nesikeičia metų metais, – darbu patenkintas Augustinas. – Žinoma, medų parduodame ir mugėse, įvairiose šventėse. Šiais metais ir Vilniuje vykstančioje Kaziuko mugėje medų pardavinėjome. Dalis žmonių atkreipia dėmesį, kad mano parduodamas medus paženklintas nacionaliniu kokybės ženklu. Tiems, kurie nežino, papasakoju, kad tas ženklas garantuoja gerą medaus kokybę.“

Pasak bitininko, sertifikuoti medų pirmiausia paskatino noras pačiam būti garantuotu, kad pirkėjams parduoda kokybišką produktą.  Ženklo suteikimas – nauji įpareigojimai gamintojui: bitės turi būti laikomos tik mediniuose aviliuose, avilių dezinfekavimui ir bičių gydymui negalima naudoti cheminių medžiagų. „Labai gerai, kad pagal KPP priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ kompensuojamos etiketės dizaino sukūrimo, taros įsigijimo, reklamos, išlaidos. Kartą per metus mus tikrina VšĮ „Ekoagros“ specialistai, o patiriamos tyrimams išlaidos taip pat kompensuojamos KPP lėšomis.  Visa tai palengvina konkurenciją“, – kalba bitininkas.

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonę „Žemės ūkio ir maisto produktų kokybės sistemos“ parama teikiama ne ilgiau kaip penkerius metus. Didžiausia parama nacionalinės kokybės produktams – 2895 eurai per metus. Pareiškėjui pateikus prašymą parama išmokama kiekvienais metais. „Nors dėl šios paramos gali kreiptis asmenys sertifikavę savo produktą, bet kitų produktų sertifikavimo išlaidos finansuojamos paramos lėšomis. Taip pat kompensuojamos sertifikuotų produktų gamybos kontrolės ir laboratorinių tyrimų, įsitraukimo į kokybės sistemą išlaidos, – priemonės naudą pristato Žemės ūkio ministerijos 1-ojo Europos Sąjungos paramos  skyriaus vyriausioji specialistė Jūratė Mikaliūnienė. – O vartotojams svarbu žinoti, kad pasirinkę produktą, pažymėtą nacionalinės kokybės ženklu, galite būti tikri – produkto gamybos procesas yra patikrintas sertifikavimo institucijos, kad tai lietuviškas produktas, pasižymintis savo natūralumu, maistingumu ir pagamintas tausojant aplinką.“

Nuo svajonės iki realybės

Be medaus, Augustinas Pečiulis yra sertifikavęs pikį, bičių duonelę. „Dabar bandome savo pirkėjams pasiūlyti įvairesnių produktų. Bandau gaminti medaus girą. Kol kas tik saviems poreikiams, bet, tikiuosi, netrukus ją galėsime patiekti ir vartotojams“, – planais pasidalija Augustinas.

Ir tai ne vienintelis eksperimentas. Žmona Daiva eksperimentuoja iš medaus virdama čiulpinukus, guminukus. Dukra Daiva įsisuko į vašką, bando gaminti žvakes, kūno sviestą.

„Matyt, gimdamas atsinešiau pomėgį bitininkystei, – šypsosi Augustinas Pečiulis. – Dar vaikas būdamas norėjau bites laikyti, tačiau tuomet nebuvo sąlygų.“

Svajonė išsipildė, kai žmonos draugė padovanojo Augustinui dvi bičių šeimas. O didėjant šeimų skaičiui vis sunkiau buvo derinti darbą vaistinėje ir bityne – abu darbus reikia daryti dieną. Tad po dešimtmetį trukusių svarstymų, šeimai pritarus pasirinko bitininkystę.

Apsisprendimą paspartino galimybės

„Šį apsisprendimą paskatino ir galimybė gauti paramą.  Gavęs nacionalinę paramą, vienais metais nusipirkau penkis avilius, kitais metais – platformą aviliams vežioti“, – pasakoja Augustinas.

Gavęs paramą pagal praėjusio laikotarpio KPP priemonę pusiau natūriniams ūkiams, A. Pečiulis įsigijo medaus fasavimo aparatą, korių atakiavimo stakles, bičių duonelės kūlimo stakles, vaško lydytuvą, korių atakiavimo šepetį, aparatą kreminiam medui gaminti. „Įsigyta įranga pagerino ir darbų spartą, ir produkto kokybę“, – teigia bitininkas ir priduria, kad KPP parama jam sudarė galimybes vartotojui pateikti kokybiškesnį produktą nedidinant kainos.

Visą informaciją apie Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos paramą žemės ūkiui ir kaimui galite rasti: www.zum.lt.

LR žemės ūkio ministerija žūm maistas iš ūkių

Slapukai
Prašome patvirtinti sutikimą naudoti slapukus šioje svetainėje


Leisti